Dopravní podnik oslavil hned několik významných výročí

Po dubnovém slavnostním prodloužení trasy metra A do Motola a samotném startu roku velkých oslav, o který se 16. dubna 2015 postaral tradiční projekt Nalaďte se v metru, už přišla řada na autobusy. Dopravní podnik si společně s veřejností připomněl 90 let od zahájení jejich pravidelného provozu v sobotu 6. června, kdy do garáže ve Vršovicích zavítali návštěvníci na Den otevřených dveří. V neděli 7. června před Pražany defilovaly jednotlivé typy autobusů v rámci průvodu, aby ty nejmodernější z nich zakončily období oslav tradiční účastí na Muzejní noci, tentokrát v sobotu 13. června. Všechny akce byly důstojnou připomínkou 21. června 1925, kdy byl v Praze zahájen pravidelný provoz autobusů.

Vrchol roku 2015 ovšem patřil oslavám 140 let pražské MHD, které jsou svázány s datem 23. září 1875. V 15 hodin toho dne byl Národního divadla slavnostně zahájen provoz na první trati koněspřežné tramvaje v Praze. Po 140 letech se čelo tramvajového průvodu, jak jinak než s koňkou v čele, rozjelo ze stejného místa. Tisíce návštěvníků v neděli 20. září 2015 tak sledovaly slavnostní defilé 55 tramvajových vozů, které se vydaly historickou Prahou směrem k Výstavišti.

Střípky tramvajového průvodu

 
 
Veřejnosti toto významné výročí Dopravní podnik připomněl mj. i výstavou na zastávkách, kde byl instalován výběr ze 140 plakátů s osobnostmi, událostmi a zajímavostmi z pražské MHD. Ve stanici metra Florenc je stále k vidění expozice pod názvem Tramvaje v Evropě. V Království železnic u Anděla měli a mají zájemci o městskou hromadnou dopravu po celý rok vždy jednu sobotu v měsíci možnost vyslechnout přednášky speciálně věnované „stočtyřicítce“, a to počátkům dopravy v Praze až po nejmodernější technologie používané v řízení dopravy.

Ani letos v programu pro veřejnost nechyběl oblíbený Den otevřených dveří; v sobotu 19. září 2015 se několik tisíc zájemců vydalo do hostivařského areálu Ústředních dílen, a to do garáže a depa Hostivař a také do vozovny Strašnice, kde jim ochotně zázemí jednotlivých provozů představily stovky zaměstnanců.

Dopravní podnik i v roce 2015 pokračuje ve vydávání dílů unikátního projektu – Encyklopedie pražské MHD, skládající se ze dvou stále doplňovaných svazků k historii a vozovému parku. Další vydavatelský počin, kterým jsou „Výlety“, rovněž doznaly reedice a k zájemcům o putování v Praze a jeho okolí se tak dostalo symbolických 140 výletů s Dopravním podnikem.

Výročí pražské MHD připomínají i mimořádné noční jízdy metra pod hlavičkou tzv. Zážitkové turistiky, tradiční Kinobus a o finále se v prosinci postará akce „Nalaďte se v metru také o Vánocích“.

 

Výsledky Fotosoutěže ke 140. výročí MHD

Bohatý program oslav výročí městské hromadné dopravy v Praze přinesl mnoho příležitostí, během kterých se daly pořídit zajímavé fotografie. Návštěvníci jednotlivých akcí výzvu vyslyšeli a zaslali mnoho desítek soutěžních fotografií.

Desítku nejpovedenějších fotografií, jejichž autory jsme odměnili věcnými cenami v podobě publikací z edice DPP a vstupenek partnerských organizací (např. ZOO Mořský svět, Království železnic, Galerie Dox, Národní muzeum), přinášíme.

NAHORU